Je po prázdninách. Jaké byly?

pondělí 31. srpen 2009 11:45

Prázdninové dva měsíce se vymykají z průběhu roku a ovlivňují zaběhlý život každého z nás.

Mám na mysli především rodiny s dětmi, které chodí do školy, ve druhé řadě pak všechny, kteří vypřáhnou ve své profesi a dostane se jim možnost čerpat zákonnou dovolenou. Tyto dva okruhy stačí na to, aby nepřímo ovlivnily chod života i těm, kteří děti nemají, i těm, kteří jsou třeba v důchodu.

Přijali jsme už jako samozřejmost oznámení, že se změnila o prázdninách prodejní doba v obchodě, kam chodíme za nákupem. Museli jsme se přizpůsobit změnám jízdních řádů všech dopravních prostředků, protože vypadly spoje, které jezdí jen ve dnech školního vyučování. Taky v ordinacích lékařů došlo k zástupům. Pokud jde o nemocnici, nic mimořádného se neděje, tam je doktor poruce vždycky. Horší je to s naším zubařem, který má právě dovolenou, když nám začne bolet trojka vlevo dole.

Prázdninová doba mění i náplň našeho počínání.Tak zmíněný čas dovolené vyžaduje s předstihem přípravu odpovídající našemu záměru, jak, kde a zač dovolenou čerpat. Do hry vstupují nejen touhy po poznání, ale i jejich ekonomické mantinely. Zvolili jsme proto takový program, který odpovídá našim představám a možnostem. Nabídek k tomu bylo vrchovatě. I když bylo všecko O.K., leckomu se stalo, že cestovní kancelář ohlásila úpadek a rodina se octla někde u moře s mnoha otazníky, co s ní bude. Živé příklady z nedávné doby jsou poučné pro podruhé.

Prázdniny měly mnohde i jinou podobu. Ti, kteří je bez úrazu a ve zdraví přežili, se ohlížejí zpět, zdali se jim podařilo zlepšit životní prostředí, jak si naplánovali. Mohly to být plány velkorysé, jako stavba vlastního bydla, ale i méně náročné, třeba přestěhování za prací do jiného místa, vymalování bytu, natření plotu.

Skončily prázdniny. Vzpomeňte si, že jste letos mimořádně často navazovali při setkání hovor otázkou, jak bude. Počasí vstoupilo letos do prázdninového života  tropickými teplotami, bouřemi,  provázenými větrnými pohromami, přívaly deště, záplavami. Otázka na počasí visela ve vzduchu permanentně. Jeho vrtochy nedaly mnohým spát, popravdě řečeno ani bydlet, když jim voda sebral, co měli k životu.

Skončily prázdniny. Teď, když se vracíme  do vžitých kolejí a stereotypů, nezbylo moc času ani na bilancování a na odpovědi na otázku, jaké ty letošní prázniny vskutku byly. Ti šťastnější promítají filmy a prohlížejí snímky, kterými ožívají vzpomínky na nezapomenutelný čas, který tak rychle utekl. Ti druzí odklízejí trosky svého majetku. I jim utíká čas v obavě, aby měli střechu nad hlavou, než přijde zima, která se zeptá: "Cos dělal v létě?" Nazdar!

Jan Kouřil

Jan Kouřil

Jan Kouřil

Vzpomínky z dětství, z kantorského povolání, z veřejné činnosti.

Stařeček,který je rád, že mu to chodí a myslí. V 80 letech propadl počítači,který mu slouží k prospěchu osobnímu a snad i obecnému.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora