Za jedničky kouzlo

neděle 31. květen 2009 13:51

"Dyš budeš mit samy jedničky, tak tě naučim kouzlo", sliboval mi, osmiletému klukovi, starý pan Prokeš, krejčí, co bydlel vedle nás se svou drobnou ženou v neméně drobném domku v uliční zástavbě kdysi v ivančické židovské čtvrti.

Jejich domek s jedním oknem byl tak malý, že neměl ani svůj vlastní vchod. Židé se tísnili na malém prostoru a svízelnou situaci řešili tak, že se vstupovalo jedním vchodem do dvou sousedních domů. leckdy i do třetího ve dvoře.

Samé jedničky byly, a tak jsem se "kouzla" dočkal. To bylo u kluků závisti! Slibovali kdeco, abych jim je prozradil. Kdepak. Mlčel jsem jako hrob, ale vám to, přátelé, povím.

Dvacet karet rozložte na stůl po dvou. Vyzvěte partnera, aby si některou dvojici zapamatoval. Těchto deset dvojic poskládejte na sebe. Pak je rozložte podle vzorce, který si musíte zapamatovat, tak, že dvojici karet položíte na dvojici stejných písmen. První pár karet uložíte na pomyslná místa, kde leží písmena M (1. a 2.řádek), druhou dvojici karet položíte na pomyslá místa pro písmena U v 1.řádku, třetí pár karet bude na písmenech T v 1. a 3.řádku. A tak dále.

                                                         M  U  T  U  S

                                                         N  O  M  E  N

                                                         D  E  D   I   T

                                                         C  O  C   I   S

Pak se zeptejte partnera, ve kterém řádku je jeho dvojice. Když odpoví, že ve 3.řádku, pak víte, že jde o dvojici písmen D a tedy o karty, které na jejich místě leží. Když řekne 1. a 3.řádek, bue to dvojice písmen T.

Doufám, že jste "kouzlo" pochopili. Můžete se jím bavit ve společnosti s libovolným počtem hrášů. Ať se vám daří!  Nazdar!

 

Jan Kouřil

Jan Kouřil

Jan Kouřil

Vzpomínky z dětství, z kantorského povolání, z veřejné činnosti.

Stařeček,který je rád, že mu to chodí a myslí. V 80 letech propadl počítači,který mu slouží k prospěchu osobnímu a snad i obecnému.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora