Aprilová neděle aneb Od Wagnera ke KOMETĚ

úterý 15. duben 2014 14:41

,  Minulou neděli jsem se vypravil v podvečer do Brna na předplacenou Wagnerovu operu Bludný Holanďan. S Wagnerovou operní tvorbou jsou spojeny přívlastky: dlouhé, náročné, těžké. Ne tak můj případ. Téměř po třech hodinách spadla opona a doslova s dojetím jsem vnímal poslední doznívající akordy. Už jen toto konstatování svědčí o tom, jaký to byl zážitek. Pěvecké obsazení i orchestrální produkce snad nejvyšší hodnoty, scéna a režie inspirativní, funkční, dotvářející mysterioznost děje.   

Odcházím z budovy a k uším doléhá divné hučení. Procházím blízkým parkem a průchodem na Moravské náměstí. Tam hlava na hlavě mladistvých jedinců, milenců i hloučků sleduje na obří obrazovce zavěšené na Místodržitelském paláci hokejové utkání brněnské Komety s pražskou Spartou. To jsou ti, kteří se nedostali na místní stadion a jako by byli s tamním publikem spřízněni, shodně s ním hlasitě prožívali a komentovali sportovní utkání. Kdosi u mikrofonu měl tuto aktivitu v režii. Kometa prohrála, ale dav nebyl nijak sklíčen. Naopak sdílel s tím na stadionu porážku důstojně zapěním klubové hymny. Já, náhodný divák, kterému je toto prostředí  vzhledem k věku cizí, jsem byl ohromen tou souhrou náměstí a obrazovky zejména při melodii připomínající Evropskou hymnu s Ódou na radost. O komerčním pozadí akce svědčí kulisa s pivním stánkem a šesti kadibudkami.

Dav se rozešel a ve skupinách za rachotu bubnů procházel městem bez ohledu na tramvaje a na noční život. Svou euforii si sotva dospělci umocňovali netlumočitelnými ostoudnými pokřiky hanbícími pražské hosty.

Přišel jsem na nádraží a ještě ve vlaku cestou domů jsem bilancoval, jaká to byla aprilová nedělé a co mi dala.

Byl to obraz dneška se vším všudy. 

Jan Kouřil

Jan Kouřil

Jan Kouřil

Vzpomínky z dětství, z kantorského povolání, z veřejné činnosti.

Stařeček,který je rád, že mu to chodí a myslí. V 80 letech propadl počítači,který mu slouží k prospěchu osobnímu a snad i obecnému.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora