Vida! Už je tu pololetí.

úterý 1. únor 2011 10:27

Překvapil mě v pondělí ranní rozhlas, že se bude dávat pololetní vysvědčení. Jsem za tu informaci vděčný, protože mám na gymnáziu ještě vnučku, poslední, a musím se připravit na její uvítání.  

Mám uložena všechna vysvědčení od první třídy od roku 1926. To bylo v čase, kdy se dostávala vysvědčení taky o prvním a třetím čtvrtletí. Psací stroje nebyly, a tak  po zkušenostech, jakou službu mi dělá počítač, lituji v duchu našeho pana učitele Muchu, co mu to dalo práce, než napsal perem známky  všem nám, kterých sedělo ve třídě přes šedesát, kolikrát se musel krasopisně podepsat. I čtyři tatínkovy podpisy jsou doličné, že to četl. V pohodě.

Den má svůj pondělní rytmus i pro důchodce. Ranní hygiena, penzum medikamentů, k snídani krajíc chleba s máslem a hrnek mléka. Pak pro samici seno a tvrdou kůrku, kropenkám namočený chleba. Zamést ve chlívě a poděkovat za vajíčko, které je po propelichané pauze vzácností. Nasedlat "Araba", stařičké kolo, které nikdo neukradne, a zamířit na hřibitov. Pak do prodejny. Ve schránce žádná pošta, zato na počítači se sešlo několik mailů. Po známých adresách si vyměňujeme prezentace, které jsou takovým postgraduálním vzděláváním, adekvátním pro důchodce.

A přece je toto pondělí poněkud jiné. Zavinilo to pololetí. Myslím na tu svou Xendu, po mém kvintánku. Vím, že přijede z Brna, půjde do hudebky, protože ve středu ji čeká okresní kolo soutěže v klavíru. Musím mít trpělivost. V podvečer klepe na dveře.

Co vám mám povídat. Má vyznamenání. Jednotka je i z latiny němčiny, fyziky, chemie. Ta matematika ji snad mrzí, ale při jejích aktivitách, kdy zájmová činnost ve hře na klavír, na oboje flétny a aerobic, od hudebky k sokolovně, zaplňuje všechen volný čas, není o čem dumat.  Mléčná Studentská směs , objetí a pusa jsou hodnoty, kterými jí děkuji za to, jak obšťastňuje moje stařecké dny. Nazdar!

Jan Kouřil

Jan Kouřil

Jan Kouřil

Vzpomínky z dětství, z kantorského povolání, z veřejné činnosti.

Stařeček,který je rád, že mu to chodí a myslí. V 80 letech propadl počítači,který mu slouží k prospěchu osobnímu a snad i obecnému.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora